Nyerő szériában a devizahitelesek

Megosztás

Először nyert pert jogerősen devizahiteles ügyfelét képviselve Léhmann György, a hétszáz hasonló ügyben egyszerre eljáró siófoki jogász - írta hétfőn a Somogyi Hírlap. A Bankszövetség eközben külön-külön tárgyal a hitel károsultakat képviselő szervezetekkel. A Kormány november 1-ig adott időt a bankszektornak arra, hogy oldja meg a devizahitelezés problémáját, különben törvénnyel vezetik ki a pénzügyi rendszerből ezt a hitelkonstrukciót.

"Azt hiszem, összedöntöttem a devizahitel-szerződést - mondta a Somogyi Hírlapnak Léhmann György a Pécsi Ítélőtábla határozatáról. Hozzátette: "igaz, hogy ez csak egy ítélet, de a bankot lépésre kényszeríti".

Jogellenes egyoldalú módosítások

Az OTP Bankot beperlő adós 2007-ben vett fel nyolcmillió forint összegű, svájci frankban nyilvántartott hitelt. A jogerős ítéletet kimondó Pécsi Ítélőtábla szerint teljes egészében érvénytelen a kölcsönszerződésnek az a feltétele, miszerint "a hiteldíj (kamat és kezelési költség) változó mértékű, melyet a hitelezők jogosultak egyoldalúan megváltoztatni" - olvasható lapban, amelynek az ügyvéd azt mondta: ügyfelei e döntés nyomán mindösszesen olyan összegű törlesztőrészletet kötelesek fizetni, mint amennyit a szerződés megkötésének időpontjában fizettek.

A megyei napilap - idézve a bíróság határozatából - azt írja: "a szerződés semmilyen mértékben nem rendelkezik arról, hogy a módosításra okot adó tételek (bankközi hitelkamat, fogyasztói árindex, jegybanki alapkamat, állampapírok hozama, lakossági hitelek kockázati tényezői...) változását a hitelezőknek milyen mértékben és arányban kell, illetve lehetséges figyelembe venniük".

Tisztességtelen banki magatartás

A lap közlése szerint a Pécsi Ítélőtábla megállapítja azt is: „e hiányosságok a hitelező javára indokolatlan és egyoldalú előnyt, az adósok terhére indokolatlan és egyoldalú hátrányt teremtenek, ezáltal megvalósul a szerződés egyensúlyának olyan eltolódása, mely megalapozza a kikötés tisztességtelenségét, ezáltal a szerződési feltétel semmisségét."

Léhmann György szerint a szerződés helyreállításának természetesen bírósági útja is lehetséges, "de ott van az én egyezségi ajánlatom is, melyet néhány hete készítettem és eljuttattam többek között Orbán Viktor miniszterelnökhöz is" - tette hozzá. Elmondása szerint az általa elkészített egyezségi mintában mindkét fél visel kockázatot.

Oszd meg és időt nyersz!

A Magyar Bankszövetség képviselői múlt héten személyes egyeztetések során hét civil szervezet képviselőivel találkoztak. Több mint 300 javaslat érkezett a devizaadósok problémáinak megoldására.

A bankszövetség kiemelten fontosnak tartja, hogy közvetlenül megismerje a devizahiteles ügyfelek álláspontját, helyzetét, ezért több magánszemély ügyfél is meghívottja, résztvevője volt az egyeztetésnek - közölte a szövetség az MTI-vel.

A konzultációs folyamat során sokszínű javaslatok érkeztek, amelyek alapos szakmai végiggondolása, egymással és a társadalmi-gazdasági elvárásokkal való elemző összehasonlítása az eddigi komoly szakmai munka bázisán folyik tovább. A megoldáskeresésben természetesen csak azokat a felvetéseket lehet hasznosítani, amelyek a kormányzati irányelvekkel is összhangban állnak - írja a szakmai testület.

Még egy fontos döntés

Egy konkrét hitelszerződés nyomán indított perben Kúria nemrégiben - annak ellenére, hogy érvényesnek nyilvánította az OTP-s devizahitel-szerződést -, azt állapította meg, hogy a Fővárosi Törvényszék helyes döntést hozott, amikor semmisnek nyilvánította azt. Több, devizahiteles perekkel foglalkozó ügyvéd szerint ez a legfontosabb üzenet, és azt remélik, ennek alapján a bíróságok elé került többi devizahitel-szerződést is semmisnek nyilváníttathatják.

 

A Kúria elé került per lényegében arról a kérdésről szólt, hogy a devizahitelessel szemben a bank által érvényesített árfolyamrést költségnek kell tekinteni vagy nem, és fel kellett-e tüntetni a devizahitel-szerződésben. A Kúria indoklása szerint a banknak tételesen fel kellett volna tüntetnie a hitelszerződésben vagy azt, hogy milyen mértékű lehet a törlesztés ideje alatt az árfolyamrés, vagy azt, hogy milyen mértékben térhet el a vételi és az eladási árfolyam.